Endüstri Mühendisliği ve Endüstriyel Tasarım

Soru & CevapCategory: Genel SoruEndüstri Mühendisliği ve Endüstriyel Tasarım
Nihal Akçakaya asked 3 sene ago

 
Merhabalar!
Ben üniversite sınavı sonuçları açıklanmış bir öğrenciyim, adım Nihal. Tercih yapmadan evvel bana yardımcı olabileceğinizi umut ettiğim birkaç konu var, umarım sorularım için zamanınız vardır.
 
Yaklaşık iki yıldır sürekli Endüstriyel Tasarım okumayı planlıyordum; hatta şu an Mimar Sinan ve Marmara gibi okullarda hatta belki İTÜ’de bile bu bölümü okuyabilecek bir sıralamam var ancak ailem ve çevrem bu bölümün iş imkanları konusunda beni sürekli uyarıyor ve bunun yerine Endüstri Mühendisliği gibi bir bölüm okumanın daha çok iş bulmaya yardımcı olacağını söylüyorlar. Piyasa içinde biri olarak, kendini geliştiren ve daha fazlasını yapmaya hazır olan bir endüstriyel tasarımcı için iş imkanları sizce nasıl olacaktır?
Endüstri mühendisleri tam olarak ne iş yapıyorlar?
Endüstri mühendisi olacaksan kesinlikle şu alanı, şu dersleri sevmen gerek dediğiniz noktalar var mı?
Fabrikaların üretim süreçleri ve fabrika ortamından ziyade; bir şeyler tasarlamak ve ortaya koymak, yönetmek, var olanı iyileştirmek, topluma tanıtmak ya da pazarlamak gibi konular daha çok ilgimi çekiyor; sizce endüstri mühendisliğinde bu tarz bir seçenek var mı?
Marmara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi’nin; Endüstri Mühendisliği alanına dair bir bilginiz var mı?
Bana zaman ayırdığınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Özgüven Saymaz Staff replied 3 sene ago

Merhaba,
Malesef Endüstri Mühendisliği konusunda bilgim yok. Ancak, siz bu konuda tüm bilgileri bulabileceğiniz bir sayfaya yönlendirebilirim.

Faydalı olması dileğimle.

https://www.endustrimuhendisligim.com/