Atölyeler Kişisel Gelişim Atölyesi

Özgüven Merkezli Başarı

Özgüven merkezli başarı döngüsü…

Özgüven kendine güvenmenin ötesinde “ben yapabilirim duygu ve düşüncesi”olarak tanımlanabilir. Başarılı olmak için önemli olan unsurların en başında özgüven duygu ve düşüncesi gelmektedir. Hedefleri tanımlarken ve bu hedefleri gerçekleştirmek için çabalarken yeterli bilgi ve beceriye sahip olunmalıdır. Yeterli bilgi ve beceriye  sahip olunmadan kişide oluşan veya oluşturulan özgüven duygu ve düşüncesi, iş gerçekleştirme esnasında karşılaşılan yetersizliklerde kişide kaygı ve endişe duygusu oluşturmakta, buda kişiyi  olumsuz yönde strese sokup başarısızlığa götürmektedir.

Özgüven merkezli başarı döngüsel olarak beş adımdan oluşmakta olup, her bir adım bir öncekinden beslenip bir sonrakini beslemektedir.

 

Amaç ve hedef belirlenmeden nereye varılacağı, nasıl bir yol izleneceği, nelere gereksinim duyulacağı ve hangi aşamada olunduğu ölçülemeyeceği için  bu adım son derece önemlidir. Dolayısıyla döngünün ilk adımı olarak bunu görmek yanlış olmayacaktır. Amaç ve hedefler kişinin kendini tanımasında, güçlü ve zayıf yönlerini belirlemesinde en önemli bilgi kaynağıdır.

Kendini tanıma, “fikri güç (bilgi ve beceri)”, “gönül gücü” ve “fiziksel güç” unsurları açısından kişinin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemesini içermektedir.*

Amaç ve hedefler ile keşinin kendini değerlendirmesi sonrası zayıf yönler tespit edilerek gelişim alanları belirlenmelidir. Bunun üzerine zayıf olunan alanlar üzerine gelişim planı yapılmalı ve bu plan uygulanmalıdır. Unutulmamalıdır ki, “düşünen değil, düşündüğünü yapan-gerçekleştiren başarıyı elde etmektedir”.

Yeterli bilgi ve beceriye sahip ve hedefleri doğrultusunda planladığı aksiyonları uygulayan kişiler hedeflerini gerçekleştirerek ben yapabilirim duygu ve düşüncesini içselleştireceklerdir. Bu da kişinin özgüvenini artıracak ve sürekli gelişimi için lokomotif olacaktır.

Gerekli ve yeterli bilgi ve beceriye sahip olunmadan gelişen özgüven, karşılaşılan zorluklarda kişilerde kaygı ve korkulara sebep olmakta buda kişiyi başarısızlığa sürüklemektedir. Bu durumda yukarıda belirttiğimiz özgüven merkezli başarı döngüsü olumsuz yönde çalışarak mutsuz ve başkalarını suçlayan kişiler oluşturmaktadır.

Döngünün hangi aşamasında olursanız olun, döngüyü-sistemi anladığınızda sağlıklı kararlar alıp, olumsuz giden işlerinizi olumluya çevirebilir, yeni başlayacağınız işlerde daha sağlıklı ilerleyebilirsiniz. Atalarımızın dediği gibi zararın neresinden dönerseniz kardır.

Bilgi, beceri ve yeteneklerinize güveneceğiniz, özgüvenli bir yaşam sürmeniz dileğiyle…

 

 

* Bu bakış açısının detayı için bir önceki sayıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Özgüven Saymaz

Yorumla